Gra terenowa „Kościuszko pod Wysokim Zamkiem”
14 października 2017, godz. 10.30
Szkoła nr 10 im. Św. Marii Magdaleny, ul. Czuprynki 1 (podwórko). Wcześniejsza rejestracja
Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Polski rokiem Tadeusza Kościuszki. Kościuszko zajmuje szczególne miejsce w panteonie polskich bohaterów. Był zdolnym dowódcą, charyzmatycznym organizatorem powstania, stał się symbolem wolności i wzorem patrioty. Jest też bohaterem USA, gdzie walczył o niepodległość.
Kojarzony jest głównie z Krakowem i Warszawą. Ponoć zamierzał na dłużej osiąść we Lwowie w 1792 roku. Jednak powody polityczne pozwoliły mu spędzić we Lwowie tylko kilka tygodni. Barwny i zasłużony bohater interesował polskich twórców żyjących niegdyś we Lwowie, nie tylko literatów i malarzy. W 1913 roku prasa informowała: „Na ekranie mamy widzieć żywą batalię racławicką, żywego Kościuszkę na żywym koniu, kosynierów z Bartoszem” – kto i gdzie zrealizował taki film?
Film „Kościuszko pod Racławicami” powstał we Lwowie. Sceny kręcono pod miastem w Brzuchowicach, Zimnej Wodzie i na Hołosku. W ujęciach batalistycznych uczestniczyło ponad 2 000 statystów-mieszkańców Lwowa. Producent i reżyser chcieli, aby powstał film obyczajowy, a zarazem obraz dokumentujący bitwę. Podstawą scenariusza stała się sztuka Władysława Ludwika Anczyca Kościuszko pod Racławicami. W styczniu 1914 roku we Lwowie odbyła się premiera filmu.
Zapraszamy do udziału w grze terenowej, bohaterem której będzie Tadeusz Kościuszko.
Rejestracja: tutaj.