MENU

Poniedziałek, 13 października, godz. 10.00
Kinopałac, ul. Teatralna 22

 

Wtorek, 14 października, godz. 10.00
Kinopałac, ul. Teatralna 22

 

 

To już tradycyjna pozycja w naszej ofercie adresowanej do uczniów starszych klas szkół średnich oraz studentów. Specjalne, przedpołudniowe bloki wybranych starannie filmów mają pogłębiać wiedzę o Polsce u uczniów i studentów polskiego pochodzenia, zaś u ich ukraińskich rówieśników popularyzować wiedzę o najnowszej historii swojego najbliższego, zachodniego sąsiada. Naszym partnerem w organizacji tego segmentu programu 3. PNFP jest oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Każdy film zostanie poprzedzony krótkim wprowadzeniem, dzięki czemu młody widz będzie mógł łatwiej zrozumieć kontekst historyczny, społeczny i polityczny poruszanych w filmach tematów. W tym roku nasi partnerzy z warszawskiego IPN przeprowadzą również specjalne warsztaty historyczne w I klasach szkół z polskim językiem nauczania we Lwowie oraz w jednej z polskich grup przedszkolnych we Lwowie. Zajęcia będą oparte o losy niezwykłego żołnierza – Baśki Murmańskiej, białej niedźwiedzicy, która była członkiem jednego z oddziałów polskich walczących z bolszewikami. W roku 1919 w Warszawie wzięła udział w defiladzie, wzbudzając sensację tym, iż zasalutowała przed Józefem Piłsudskim, a następnie podała mu łapę. Dzięki zajęciom dzieci zdobędą podstawową wiedzę o I wojnie światowej, odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku oraz o wojnie polsko-bolszewickiej.

 

Poniedziałek, 13 października, godz 19.00
Lwowska Filharmonia Obwodowa, ul. Czajkowskiego 7

 

 

Wyjątkowy projekt przygotowany przez Filharmonię Obwodową w Iwano-Frankiwsku jako hołd złożony wielkiemu kompozytorowi polskiemu rodem ze Lwowa, którego muzyka zachwyca nie tylko Polaków, ale i Ukraińców. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Stanisławowskiej wykona kilkanaście najbardziej znanych utworów Kilara pochodzących z wybitnych dzieł Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego, Jerzego Hoffmana czy Romana Polańskiego. Wykonaniu utworów towarzyszyć będzie montaż multimedialny przygotowany specjalnie na tę okazję przez redaktora Eugeniusza Sało („Kurier Galicyjski”). Fragmenty dzieł filmowych ułatwią widzom podróż po muzyczno-filmowym świecie Wojciecha Kilara, prezentując jego różnorodność, bogactwo. O tym, że filmowa muzyka Kilara, podobnie jak inne płaszczyzny jego twórczości, jest pełna emocji, nostalgii, skłania do refleksji i zadumy, będzie się można przekonać słuchając – i oglądając – koncert w wykonaniu filharmoników z dawnego Stanisławowa. 

 

Wtorek, 14 października, godz 19.00
Teatr im. Łesia Kurbasa, ul. Łesia Kurbasa 3

 

 

Pod tym bardzo prowokacyjnym tytułem kryje się piękny i poruszający monodram w reżyserii Adama Sajnuka i wykonaniu Soni Bohosiewicz. Jest to historia 39-letniej kobiety, która opowiada o swojej samotności i cierpieniu, o emocjach, rozwianych nadziejach i przeżyciach. Znakomita polska aktorka występująca na co dzień w Teatrze Polonia Krystyny Jandy udowadnia, że potrafi wkraść sie w zakamarki duszy odtwarzanej postaci i rozłożyć emocje na najdrobniejsze elementy. Monodram Soni Bohosiewicz to manifestacja siły życia i energii. Życia pełnego i mądrze przeżytego. Spektakl jest powrotem aktorki na teatralne deski po 5 latach przerwy. Powrotem udanym i zaskakującym. „Chodź ze mną do łóżka. Tam opowiem Ci o tym wszystkim, o czym boje się mówić. Tam będę sobą. Tam będę prawdziwa – mówi bohaterka spektaklu... Chodźcie więc! Zapraszamy!

 

Środa, 15 października, godz. 18.00
Kino Kopernik, ul. Kopernika 9

 

 

Spotkanie z autorami niezwykłego filmu dokumentalnego o księdzu Józefie Tischnerze – młodym reżyserem Szymonem Wróblem oraz bratem księdza, Kazimierzem Tischnerem. Film jest spojrzeniem na postać tego kapłana z nietypowej – nie publicystycznej i nie naukowej perspektywy. To gawęda o człowieku, jego ojczystych stronach, młodości, studiach, rodzinie, dniu codziennym i góralskiej muzyce. To podróż do miejsc, ktore dla ks. Tischnera były niezwykle ważne – do gór, łąk, malowniczych uliczek Krakowa, tajemniczych zakamarków Starego Sącza. Prezentacji filmu towarzyszyć będzie dyskusja oraz promocja książki „Jego oczami”, która ukazała się na rynku przed kilkoma tygodniami. Ks. J. Tischner (ur. 1931 r., Stary Sącz – zm. 2000 r., Kraków) był filozofem, teologiem, publicystą, wykładowcą uczelni wyższych. W 1981 roku został kapelanem „Solidarności”. Po 1989 roku wiele jego wypowiedzi uznawano za kontrowersyjne, krytykowano też jego zbyt bliskie związki z jedną z partii politycznych. Odznaczony Orderem Orła Białego w roku 1999.

 

Piątek, 17 października, godz. 13.00
Lwowski Uniwersytet Narodowy im. I. Franki, ul. Uniwersytecka 1

 

 

Profesor B. Gierszewska z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, filmoznawczyni, historyk prasy i filmu oraz wielka miłośniczka Lwowa po raz kolejny spotka się z publicznością przy okazji PNFP „Pod Wysokim Zamkiem”. Tym razem miejscem spotkania będą szacowne mury Uniwersytetu Lwowskiego, gdzie Pani Profesor przedstawi wykład pt. „Filmowe fascynacje lwowskich naukowców, literatów i artystów". Profesor B. Gierszewska jest jednym z najwybitniejszych ekspertów w dziedzinie przedwojnnej kinematografii oraz historii kina we Lwowie. Jest autorką znakomitej książki „Kino i film we Lwowie do 1939 roku”, wydanej po raz pierwszy w roku 2006, zaś dodrukowanej z inicjatywy KG RP we Lwowie w roku 2014. Pani Profesor była gościem 1. PNFP „Pod Wysokim Zamkiem” w 2012 r.

 

Sobota, 18 października, godz. 10.00
przy wejściu do parku Stryjskiego od ul. Parkowej

 

 

Tradycyjnym elementem święta polskiego filmu we Lwowie jest gra terenowa, której motywem przewodnim jest szeroko rozumiana tematyka filmowa. Nie mogąc zdradzić jej tegorocznego tematu, powiemy tylko, że będzie miała związek – a jakżeby inaczej – z Oskarami! W zabawie weźmie udział kilkanaście 4-osobowych zespołów, które będą rywalizować o cenne nagrody i upominki. W latach poprzednich uczestnicy naszych gier terenowych odszukiwali ślady dawnych lwowskich kin (2012) oraz próbowali odnaleźć nowe dowody w sprawie Gorgonowej (2013), najsłynniejszej zbrodni w przedwojennym Lwowie, przeniesionej na taśmę filmową przez Janusza Majewskiego. W tym roku na uczestników gry terenowej czeka nie mniej wrażeń, a przede wszystkim niezbędna dawka aktywności fizycznej po długich godzinach spędzonych na seansach filmowych 3 PNFP „Pod Wysokim Zamkiem”.

 

Sobota, 18 października, godz.15.00
Sala Kameralna Teatru im. M. Zańkowieckiej, ul. Łesi Ukrainki 1
 
 

Gdyby żył obchodziłby w październiku 2014 roku swoje 90 urodziny. Zbigniew Herbert – „książę polskich poetów”, poeta niezłomny, eseista, dramaturg a przy tym ekonomista, prawnik i filozof. Kawaler Orła Białego. Ze Lwowem związany nierozerwalnie, mimo, że od opuszczenia go w roku 1944 do śmierci w roku 1998 do Lwowa już nie powrócił. Miasto pozostało jednak na zawsze obecne w jego poezji, do rodzinnego miasta wracał bowiem Pan Cogito, bohater poezji Herberta, a on sam często powtarzał, że ze Lwowa nigdy do końca nie wyjechał, bo nie wyjeżdża się z krainy dzieciństwa i młodości. Na program „Pan Cogito pod Wysokim Zamkiem” złożą się m.in. pokaz filmu „Obywatel poeta” w reżyserii Jerzego Zalewskiego, wspomnienia Rafała Żebrowskiego, siostrzeńca poety i autora książki „Zbigniew Herbert. Kamień, na którym mnie urodzono”.

 

Sobota, 18 października, godz.18.00
Lwowska Filharmonia Obwodowa, ul. Czajkowskiego 7

 

 

Jedną z głównych atrakcji muzycznych 3. PNFP będzie koncert pt. „Matuszkiewicz” w wykonaniu Katarzyny Dąbrowskiej, aktorki Teatru Współczesnego w Warszawie, piosenkarki, laureatki wielu prestiżowych konkursów piosenki w Polsce i za granicą, znanej telewidzom na Ukrainie m.in. z serialu „Na dobre i na złe”, oraz łódzkiej grupy Apertus Quartet. Na program koncertu złożą się piosenki i instrumentalne opracowania melodii filmowych Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza, nazywanego królem polskiej muzyki filmowej, autora melodii utworów do słów m. in. Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Janusza Kondratowicza i wielu innych. W programie koncertu usłyszymy m.in. „Zakochani są wśród nas”, „Jeszcze w zielone gramy” czy „Nie bądź taki Szybki Bill”.

Smyczkowy Apertus Quartet istnieje od 2006 roku. Założyły go artystki związane z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Koncertują w Polsce i Europie. W repertuarze Apertus Quartet, poza muzyką filmową, znajdują się utwory muzyki klasycznej, przeboje ery swingu oraz jazzu. Kwartet Sergey Eletsky współpracuje z wieloma cenionymi solistami, wśród których znaleźli się m.in. Sergey Eletsky, Claudi Arimany, Javier Garcia Moreno i Andrzej Olejniczak, z którym w 2010 r. kwartet nagrał płytę "Different Choice". W 2011 r. artystki nagrały muzykę do filmu „Daas” w reżyserii Adriana Panka.

 

Sobota, 11 października, godz. 15.00
Sala Kameralna Teatru im. M. Zańkowieckiej, ul. Łesi Ukrainki 1
 
 
 

Zapraszamy na wyjątkowy spacer ulicami dawnego Lwowa, w który zabierze nas niezwykły człowiek. Wybitny polski reżyser – oraz Przyjaciel i Sympatyk PNFP „Pod Wysokim Zamkiem” – Janusz Majewski oprowadzi nas po mieście swego dzieciństwa; mieście, którego nie sposób zapomnieć, nawet jeśli przez dziesięciolecia przebywa się setki kilometrów od niego. Janusz Majewski w wyreżyserowanym przez Stefana Szlachtycza dokumencie opowiada o swoim ukochanym Lwowie z czasów dzieciństwa, wspomina miasto, które go ukształtowało i które, mimo upływu lat, wciąż jest źródłem wielu wzruszeń. Tytułowy Ludwik M. to główny bohater autobiograficznej powieści Majewskiego „,Mała matura”, który dorasta w beztroskim, przedwojennym, europejskim Lwowie i dopiero sowiecka, a później niemiecka, okupacja odziera go brutalnie z dzieciństwa i zmusza do tułaczki.

 

Niedziela, 12 października, godz. 16.00

Kino Kopernik, ul. Kopernika 9

 

 

Wyjątkowe spotkanie z wyjątkową osobą. Pani Danuta Szaflarska, legenda polskiego kina, aktorka wielu znkomitych scen, obecnie związana z Teatrem Rozmaitości w Warszawie, zagrała w pierwszych powojennych polskich filmach „Zakazane piosenki”, „Dwie godziny” i „Skarb”. Prezentowany podczas 3. PNFP „Inny świat”, najnowszy film z jej udziałem, to biograficzna opowieść o świecie, który ukształtował ją jako człowieka i artystkę, a potem został zmieciony przez wichry historii. Tytułowy „Inny świat” to kraina słodkiego dzieciństwa, a jednocześnie wielkich tragedii, to miejsce i źródło wzruszeń oraz barwnych opowieści. Danutcie Szaflarskiej towarzyszyć będzie Dorota Kędzierzawska, reżyser filmu „Inny świat” oraz filmu „Jutro będzie lepiej”, prezentowanego we Lwowie podczas 2 PNFP w roku 2013. Danuta Szaflarska, przyszła na świat w 1915 roku. Zadebiutowała w roku 1939. Do 1941 występowała w Teatrz Polskim w Wilnie a potem w teatrach konspiracyjnych (1942-1945). Brała udział w powstaniu warszawskim jako łączniczka. Po wojnie występowała m.in. w Teatrze Starym w Krakowie, Teatrze Narodowym w Warszawie oraz Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

 

Poniedziałek, 13 października, godz. 15.00

Lwowski Uniwersytet Narodowy im. I. Franki, ul. Uniwersytecka 1

 

 

Wystawa ta prezentowana jest w ramach 3. PNFP jako nawiązanie do filmu „Jack Strong”, który został filmem otwierającym tegoroczny Przegląd a także do bloku filmowego „Polskie drogi do wolności” prezentowanego z okazji 25. rocznicy przemian demokratycznych w Polsce. Przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie wystawa prezentuje w pigułce historię zimnej wojny, której największymi ofiarami były narody Europy Środkowej i Wschodniej, wepchnięte pod koniec II wojny światowej do sowieckiej strefy wpływów i oddzielone żelazną kurtyną od wolnego, demokratycznego świata. Wystawa ta to podróż w nieodległą przeszłość, do codzienności konfliktu, który zmienił życie milionów ludzi na całym świecie. Prezentowane fotografie obejmują szerokie spectrum wydarzeń, od tych kluczowych i najbardziej rozpoznawanych, po mniej znane, ale przejmujące i skłaniające do refleksji. Wystawa rozpoczyna się zdjęciami z konferencji w Jałcie (1945 r.), która potwierdziła podział Europy, a kończy się fotografiami z grudnia 1991 roku. Dziś, niespełna ćwierć wieku od rozpadu Związku Sowieckiego, widmo nowej zimnej wojny znów nadciąga nad Europę i świat. Tylko od mądrości, determinacji i rzetelnej wiedzy historycznej młodych pokoleń Ukraińców, Polaków i innych narodów Europy zależy, czy będziemy potrafili się tej groźbie przeciwstawić i czy niebo nad naszą przyszłością nie spowije ponury cień. Plansze wykonane są w języku polskim, pełne tłumaczenie tekstu na język ukraiński dostępne jest w towarzyszących wystawie specjalnych broszurkach. Wystawę będzie można oglądać do 31 października 2014 roku. Serdecznie zapraszamy!

 

Piątek, 17 października, godz. 18.00

Księgarnia Є, prospekt Swobody 7

 

 

Wszystkich miłośników historii Lwowa oraz entuzjastów X Muzy zapraszamy na podróż do świata przedwojennych lwowskich kin. Towarzyszyć nam będzie w tej przygodzie prof. Barbara Gierszewska, wybitna znawczyni tematu oraz Irina Kotłobułatowa, znana lwowska pisarka i kolekcjonerka. Podczas spotkania zaprezentowana zostanie książka „Historia kina we Lwowie 1896 – 1939” autorstwa I. Kotłobułatowej, wydana specjalnie z okazji 3 PNFP z inicjatywy organizatorów Przeglądu. Przekładu tekstu na język polski dokonała lwowska dziennikarka i znawczyni dziejów miasta, pani Beata Kost, która będzie moderatorką spotkania. Spotkanie będzie tez okazją do zaprezentowania drugiego wydania książki prof. B. Gierszewskiej „Kino i film we Lwowie do 1939 roku”, które ukazało się z inicjatywy Konsulatu Generalnego RP we Lwowie. Pierwsze wydanie tej książki jest już dziś „białym krukiem”.

 

Niedziela, 12 października, godz. 13.00,

ul. S. Bandery 89

 

 

Wmurowanie tablicy pamiątkowej poświęconej wybitnemu kompozytorowi muzyki filmowej, lwowianinowi Wojciechowi Kilarowi będzie symbolicznym pożegnaniem Mistrza przez jego ukochane miasto, a zarazem oddaniem hołdu temu światowej sławy kompozytorowi. Urodzony w 1932 roku we Lwowie artysta zmarł 29 grudnia 2013 roku w Katowicach. Jego dom rodzinny znajdował się przy ul. Sapiehy 89, tuż przy skrzyżowaniu z ulicą Lwowskich Dzieci. Kilar w dzieciństwie nie lubił gry na fortepianie, który stał się później jego ukochanym instrumentem. Po wyjeździe ze Lwowa nigdy już do niego nie powrócił, osiadł w Katowicach, by po latach mówić o sobie „Jestem Ślązakiem ze Lwowa, ale Ślązakiem”. W niespełna rok od jego śmierci na fasadzie budynku, w którym się urodził zawiśnie tablica upamiętniająca Wojciecha Kilara – wspaniałego, skromnego człowieka, wybitnego Polaka, światowej sławy kompozytora, twórcy muzyki do ponad 150 filmów.

 

Sobota, 11 października, godz. 18.00,

Sala Kameralna Teatru im. M. Zańkowieckiej, ul. Łesi Ukrainki 1

 

 

Zapraszamy na spotkanie ze znakomitym i lubianym przez publiczność aktorem oraz cenionym poetą, pisarzem i dramaturgiem Krzysztofem Pieczyńskim. Podczas 3. PNFP możemy oglądać go na srebrnym ekranie w filmie „Jack Strong”, w którym wcielił się w postać pochodzącego z Brzeżan Zbigniewa Brzezińskiego, amerykańskiego politologa i stratega polskiego pochodzenia, doradcy prezydenta USA J. Cartera w latach 1977-1981.Krzysztof Pieczyński ukończył Państwową Wyższą Szkołę Taeatralną w Krakowie. Przez dziesięć lat występował w Hollywood i na scenach teatrów amerykańskich, m.in w Goodman Theatre w Chicago. Od 1997 publikuje swoje poezje, w których porusza wątki egzystencjalne, religijne oraz bliskie każdemu człowiekowi pragnienie miłości. Do tej pory opublikował sześć tomów poezji, a także trzy książki: „Listy z Ameryki”, „Podgarbiony” oraz „Dom Wergiliusza”.

 

Niedziela, 19 października, godz.16.00
Kinopałac, ul. Teatralna 22
 
 

Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, kapelan warszawskiej „Solidarności” i obrońca praw człowieka został uprowadzony a następnie bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy komunistycznej Służby Bezpieczeństwa 19 października 1984. Miał wówczas 37 lat. Dokładnie trzydzieści lat później prezentujemy we Lwowie film „Popiełuszko. Wolność jest w nas” w reżyserii Rafała Wieczyńskiego, któremu towarzyszyć będzie dyskusja na temat filmu i osoby Księdza Jerzego. Film prezentujemy w cyklu „Polskie drogi do wolności” w 25 rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów w PRL. Losy bohatera przedstawione są na tle kluczowych wydarzeń lat 80. Odtworzono m.in. strajki Sierpnia '80 oraz manifestacje stanu wojennego brutalnie tłumione przez komunistyczne władze. Ksiądz Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI w czerwcu 2010 roku, a 20 września 2014 roku rozpoczął się proces kanonizacyjny ks. Jerzego.

 




Joomla Extensions powered by Joobi