MENU


Szanowni Państwo! Drodzy Przyjaciele Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”!

Już po raz piąty odbędzie się Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” – największa impreza filmowa w Europie Wschodniej prezentująca współczesną polską kinematografię. Kiedy przed pięciu laty rozpoczynaliśmy przygotowania do pierwszego Przeglądu, niewielu wróżyło nam powodzenie. Poprzednie cztery edycje Przeglądu udowodniły jednak, że warto być optymistą. Sukces tej imprezy to w olbrzymiej mierze zasługa Państwa – Przyjaciół, Sympatyków i Miłośników polskiego filmu. To Wasza nadzwyczaj liczna obecność w salach kinowych dowodzi, że PNFP „Pod Wysokim Zamkiem” cieszy się Państwa uznaniem, a nasza różnorodna i obszerna oferta filmowa spełnia Wasze oczekiwania.

Dziś mamy zaszczyt spotkać się z Państwem po raz piąty. Miło nam przywitać tych z Państwa, którzy towarzyszą nam od lat. Równie serdecznie witamy wśród Gości PNFP tych, którzy być może po raz pierwszy zdecydowali się wybrać do kina na spotkanie z polskim filmem. W tym roku prezentujemy w Iwano-Frankiwsku 14  filmów. Dużym zainteresowaniem miłośników kina cieszyły się w latach poprzednich produkcje o tematyce historycznej. Tragedii szoah oraz polskiemu wkładowi w ratowanie Żydów przed hitlerowskim piekłem poświęcone są filmy „Świat Józefa” i „Sprawiedliwy”. Niezwykle atrakcyjną propozycją dla miłośników kina akcji i wojennego jest „Karbala”, film opowiadający o największej bitwie z udziałem polskich żołnierzy stoczonej z bojownikami Al-Kaidy w Iraku w roku 2004. Łzy wzruszenia i głębokie refleksje będą zapewne towarzyszyć widzom filmu „Moje córki krowy”, zaś ci, którzy szukają w kinie pogodnej, lekkiej rozrywki z pewnością wybiorą komedie romantyczne – „Listy do M.2” i „Planetę singli”.

Kino to nie tylko rozrywka. Kino to także ważny element budowania społeczeństwa, które pełni ważną rolę w dialogu – społecznym, historycznym, kulturowym i politycznym. Zwracał na to uwagę święty Jan Paweł II w roku 1995 wskazując, że „kino jest nośnikiem treści zdolnych kształtować upodobania i wpływać na decyzje publiczności, zwłaszcza młodej, jako że ta forma przekazu opiera się nie tyle na słowach, co na konkretnych faktach, ukazywanych za pośrednictwem obrazów o wielkiej sile oddziaływania na widzów i na ich podświadomość”, zaś sama sztuka filmowa powinna sprzyjać „wzajemnemu zbliżeniu różnych kultur i ludzi, które może okazać się pożyteczne dla wszystkich”. Odpowiedzialność za ten dialog spoczywa nie tylko na twórcach kultury, ale i na odbiorcach sztuki filmowej.

Mamy nadzieję, że nasza tegoroczna oferta filmowa spełni Państwa oczekiwania, a czas spędzony w filmowych salach oraz na wydarzeniach towarzyszących 5. PNFP będzie nie tylko okazją do wytchnienia i odpoczynku, jakże potrzebnych w pędzącym szybko świecie, ale także do refleksji i chwili zadumy. Życzymy Państwu wielu pozytywnych wrażeń!
Joomla Extensions powered by Joobi