MENU


4. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”

4. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” Lwów – Iwano-Frankiwsk 2015 (PNFP) jest kontynuacją znakomicie przyjętego przez publiczność obu miast, projektu prezentującego współczesną polską kinematografię. Głównym celem PNFP jest promocja polskiej sztuki filmowej oraz stworzenie możliwości bliższego kontaktu z polską kinematografią, jako interesującą odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania miłośnika polskiego kina. Ważnym celem jest także podnoszenie (zwłaszcza w młodym pokoleniu) ogólnego poziomu wiedzy o dorobku kulturowym Polski oraz jej historii i bieżących problemach społecznych zachodniego sąsiada Ukrainy.

 

Goście 4. PNFP to aktorzy, reżyserzy lub scenarzyści filmów prezentowanych podczas Przeglądu. Spotkania z nimi odbywać się będą bezpośrednio przed seansami w kinie, ale także w innych miejscach tworzących przestrzeń artystyczną i lokalową PNFP.

 

4. PNFP towarzyszy szereg wydarzeń kulturalnych związanych głównie z tematyką filmową, choć planowane są również inne wydarzenia składające się na atrakcyjną promocję współczesnej kultury polskiej.

 

Istotnym elementem projektu jest cena biletu do kina (20 UAH). Jest to czynnik w znacznym stopniu zwiększający zainteresowanie niekomercyjnym projektem, jakim jest PNFP. Wydarzenia kulturalne wysokiej jakości samoistnie przyciągają uwagę odbiorców, co pokazują nie tylko przykłady wielu zagranicznych festiwali filmowych, ale także trzy zakończone olbrzymim sukcesem edycje Przeglądu.

 

  • W roku 2015 zaprezentowanych zostanie ponad 20 filmów, w tym takie produkcje jak: „Chemia” – wzruszająca opowieść o miłości aż do ostatniego tchu – film otwarcia PNFP, „Bogowie” – dramaty i sukcesy polskich kardiochirurgów na drodze do pierwszego udanego przeszczepu serca, „Body/Ciało” – polski kandydat do Oskara, nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na MFF w Berlinie, „Miasto 44” – dramat wojenny o Powstaniu Warszawskim, „Carte Blanche” – historia wyjątkowego nauczyciela, przewrotny kryminał „Ziarno Prawdy”, czy „Rewers” – czarno -biała komedia o sile kobiecej natury oraz inne.

 

  • „Noc w kinie” to nocne maratony filmowe odbywające się w dwie kolejne soboty Przeglądu: 10.10 oraz 17.10 – widzowie będą mogli na seansach o godzinie 23:00 obejrzeć po dwa filmy.

 

  • Lekcja historii w kinie”blok filmowy adresowany do uczniów szkół średnich oraz uczelni wyższych prezentujący filmy o tematyce historycznej i społecznej Polski prowadzony wspólnie z pracownikami warszawskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

 

  • „Lwowska TeatrotekaRok Polskiego Teatru w Kinie” to sekcja przygotowana w ramach obchodów Roku Teatru w Polsce – zaprezentujemy ekranizacje spektakli młodych polskich twórców – każdy w doborowej obsadzie.

 

  • Do Lwowa zawita również wybitny polski aktor Wojciech Pszoniak ze znakomitym monodramem „Belfer” – 16 października w Teatrze Młodego Widza. Ten pochodzący ze Lwowa artysta, spotka się także z publicznością kinową, w ramach promocji głośnego filmu „Carte Blanche”, w którym gra jedną z ról.

 

  • Goście 4. PNFPWojciech Pszoniak („Carte Blanche”, monodram „Belfer”), Agnieszka Żulewska („Chemia”), Maciej Bochniak („Disco Polo”).

 

  • Wykłady, spotkania, prezentacje książek.

 

  • Filmowa gra terenowa.

 

Podczas trzech poprzednich edycji PNFP miłośnicy kina we Lwowie i Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) obejrzeli ponad 90 polskich filmów fabularnych, dokumentalnych, krótkometrażowych oraz animacji, w większości z lat 2010-2014. Na nasze zaproszenie Przegląd odwiedzili m.in. Janusz Majewski, Ryszard Bugajski, Janusz Zaorski, Andrzej Seweryn, Kazimierz Kaczor, Sonia Bohosiewicz, Adam Woronowicz, Marcin Dorociński, Danuta Szaflarska, Krzysztof Pieczyński oraz inni.

 

Życzymy wszystkim miłośnikom kina wielu wzruszeń, pozytywnych wrażeń, refleksji i emocji podczas 4. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”!

 
Joomla Extensions powered by Joobi