26 najnowszych filmów polskich oraz kilkanaście wydarzeń towarzyszących tworzy program tegorocznego 2. PNFP „Pod Wysokim Zamkiem”. Organizatorem PNFP jest Konsulat Generalny RP we Lwowie.
Pierwsze pokazy kinematografu w Pasażu Hausmanna w 1896 roku spotkały się z olbrzymim zainteresowaniem lwowian, a zastosowanie aparatu braci Lumiere rok później spowodowało gwałtowny wzrost popularności „teatrów świetlnych”. Słynny polski pisarz rodem ze Stryja, Kornel Makuszyński, pisał zafrasowany w roku 1913: „Teatr lwowski przeżywa krytyczną chwilę (…). Sala przeraża pustkami – to powód bezwstydnego rozrostu naszych kinematografów. Nie wychowa się mas na kinoteatrze. Wzrosła w naszym mieście potworna, bo iście warszawska liczba kinematografów, i na to nie ma rady…”. Na szczęście jego obawy nie sprawdziły się, a życie kulturalne Lwowa rozwijało się także poza salami kinowymi.
W roku 1939 we Lwowie istniało 31 kin. Kwitło życie artystyczne, na parkanach i płotach toczyła się „bitwa plakatowa” między konkurującymi kinami, prasa donosiła o najnowszych premierach, romansach gwiazd, skandalach… Dziewczęta wzdychały do Eugeniusza Bodo, zaś męska część widowni bez względu na wiek zachwycała się Jadwigą Smosarską czy Hanką Ordonówną...
W okresie powojennym polski film trafiał do Lwowa sporadycznie, choć zawsze cieszył się ogromnym zainteresowaniem lwowskiej publiczności – polskiej, ukraińskiej i rosyjskiej. Polski film od wielu dziesięcioleci cieszy się uznaniem nie tylko lwowskiej publiczności, ale także widzów w innych częściach Ukrainy. Wybitni polscy reżyserzy tacy jak Aleksander Ford (urodzony w Kijowie), Janusz Majewski (urodzony we Lwowie), Andrzej Wajda czy wreszcie Jerzy Hoffman, są doskonale znani widzom nie tylko we Lwowie, ale i w innych częściach Ukrainy. Podobnie rzecz ma się z aktorami. Starsze pokolenie miłośników kina na Ukrainie świetnie pamięta filmowe role Barbary Brylskiej, Daniela Olbrychskiego, Ewy Szykulskiej czy Beaty Tyszkiewicz.
Kiedy jesienią 2011 roku wraz z grupą Przyjaciół rozpoczynaliśmy przygotowania do organizacji Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” 2012, mieliśmy nadzieję, że wydarzenie to zostanie dostrzeżone na tle wielu innych projektów kulturalnych organizowanych we Lwowie od lat, choć nie marzyliśmy nawet, że zaoferujemy lwowianom największe od 1939 roku święto kina polskiego. Podczas dziesięciu dni (21-30 IX 2012) przedstawiliśmy 31 filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animacji oraz kilkanaście wydarzeń towarzyszących. Sale kinowe odwiedziło blisko 8.000 widzów, na niektóre seanse zabrakło biletów w kasach…
Przystępując do organizacji 2. PNFP "Pod Wysokim Zamkiem" zdawaliśmy sobie sprawę z oczekiwań, jakie będzie miała publiczność. Wiedzieliśmy, że musimy zrobić wszystko, by ich nie zawieść i zaoferować im równie dobry – a może jeszcze ciekawszy – repertuar filmowy. Wybierając do Przeglądu filmy takie jak „Mój rower”, „Obława”, „Miłość”, „Syberiada polska”, „80 milionów”, „Układ zamknięty” i kilkanaście innych produkcji wiedzieliśmy, że dokonujemy trafnego, dobrego wyboru spośród z roku na rok coraz bogatszej oferty polskiej kinematografii. Mamy nadzieję, że tegoroczny program – filmowy i nie tylko – przyciągnie do kin oraz całej przestrzeni artystycznej 2. PNFP nowych entuzjastów polskiej sztuki filmowej.
Zapraszamy wszystkich Gości naszej strony internetowej do obejrzenia filmów prezentowanych w ramach 2. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” w „Kinopałacu” (ul. Teatralna 22) oraz kinie „Kopernik” (ul. Kopernika 9). Równie gorąco zachęcamy Państwa do skorzystania z różnorodnej oferty wydarzeń towarzyszących, wśród których znalazły się spotkania z aktorami i reżyserami, filmowe pokazy specjalne, koncerty, gra terenowa, wystawy, prezentacja książki, wykłady akademickie i spotkania z ekspertami. Gośćmi specjalnymi Przeglądu będą m.in. Janusz Zaorski, Adam Woronowicz, Kazimierz Kaczor, Janusz Majewski i Krzysztof Lang oraz występujący w „Syberiadzie polskiej” ukraińscy aktorzy Andrij Żurba i Walerija Guljajewa.
Jednym z głównych założeń, które stawialiśmy sobie tworząc zręby Przeglądu jest popularyzacja kultury polskiej oraz umożliwienie skorzystania z oferty kinowej możliwie szerokiej grupie widzów, stąd, podobnie jak w roku ubiegłym, bilety do kin kosztować będą zaledwie 10 hrywien (czyli ok. 1 EUR lub 4 PLN). Cena biletu na blok 3 filmów prezentowanych w ramach „Nocy w kinie” to tylko 25 hrywien. Potwierdza to niekomercyjny charakter Przeglądu.
Życzymy wszystkim miłośnikom kina wielu niezapomnianych, pozytywnych wrażeń a przede wszystkim udanego odpoczynku podczas 2. PNFP „Pod Wysokim Zamkiem” 4-13 października 2013.
W imieniu zespołu organizacyjnego 2. PNFP „Pod Wysokim Zamkiem” 2013 |
Koordynator projektu Konsul Jacek ŻUR |