MENU


Solidaruchy z Rakowieckiej

Oglądaj online

Informacja o filmie:
produkcja: Polska
rok produkcji: 2016
premiera: 2016
czas trwania: 54 min
reżyseria: Arkadiusz Gołębiewski
scenariusz: Arkadiusz Gołębiewski
muzyka: Marcin Pospieszalski

Opis: Film autorstwa Arkadiusza Gołebiewskiego, dyrektora Międzynarodowego Festiwalu NNW w Gdyni, przedstawia działaczy opozycji antykomunistycznej lat 70. i 80. w PRL, osadzonych w więzieniu przy Rakowieckiej w Warszawie. Więzienie to kojarzone jest przez większość Polaków jako obecny areszt śledczy lub miejsce kaźni dla żołnierzy podziemia niepodległościowego. Mało kto jednak wie, że to właśnie tu trafiali często młodociani działacze opozycji, liderzy Solidarności w latach 80. jak również 70. To opowieść o brutalnych czasach i niezłomnych postawach. Jest to również okazja do przedstawienia wielkości ruchu, jakim była Solidarność, wielości działań opozycyjnych, braterstwa, jakie panowało w szeregach działaczy.
Obserwując bohaterów, szybko zauważymy, że większość z nich nie zaprzestała swojej pracy na rzecz budowania suwerennego, demokratycznego i w pełni nowoczesnego państwa polskiego, a dzisiaj pełniąc różne funkcje społeczne, polityczne, zastanawiają się nad treścią pytania, które 1992 roku zadał Jan Paweł II. - Czy wypełniliśmy egzamin z naszej Wolności? Czy jeszcze to jest przed nami?
Dzisiaj w areszcie przy Rakowieckiej mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL kierowane przez Jacka Pawłowicza, serdecznego przyjaciela PNFP „Pod Wysokim Zamkiem” i wielokrotnego Gościa naszej imprezy.

Informacja na podstawie:
Filmweb.pl
FilmPolski.pl
Joomla Extensions powered by Joobi