MENU


Krzysztof Kieślowski

Reżyser

Filmy:

Amator

 

 

Krzysztof Kieślowski swym talentem na trwałe zapisał się w historii kinematografii. Zanim rozpoczął naukę na wydziale reżyserii w Łodzi, pracował jako garderobiany w Teatrze Współczesnym w Warszawie. Karierę rozpoczął od krótkich filmów dokumentalnych. Z czasem jego nazwisko zaczęto kojarzyć z „kinem moralnego niepokoju”. W filmie „Podwójne życie Weroniki” odszedł od tematyki związanej z problemami współczesnej Polski. Tak rozpoczęła się jego kariera międzynarodowa. Największą sławę przyniósł Kieślowskiemu tryptyk „Trzy kolory”, za który otrzymał wiele prestiżowych nagród. Niezwykle oryginalne filmy Kieślowskiego ukazują specyficzne, destrukcyjne relacje międzyludzkie; cechuje je charakterystyczny, niepowtarzalny klimat, nastrojowość i artyzm. Jako wielki autorytet w dziedzinie filmu wykładał reżyserię i scenopisarstwo na uczelniach w Katowicach, Berlinie, Helsinkach, Łodzi. Za wybitny wkład do kultury ruchomego obrazu został w 1990 r. honorowym członkiem Brytyjskiego Instytutu Filmowego, a w 1995 r. członkiem Akademii Filmowej w USA. W 1994 r. podjął decyzję o zakończeniu swojej kariery filmowej. Zmarł 13 marca 1996 roku. Jest pochowany na Starych Powązkach w Warszawie. W 1998 roku w Alei Gwiazd w Łodzi odsłonięto jego gwiazdę.

 

Nagrody:

1980 Amator Chicago (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Grand Prix „Złoty Hugo”. Amator Berlin (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Nagroda Interfilm (Międzynarodowe Jury Ewangelickie).

1979 Amator Moskwa (MFF) nagroda FIPRESCI. Amator Moskwa (MFF) Złoty Medal. Amator Lublin (Międzynarodowe Forum Filmowe „Człowiek-Praca-Twórczość”) nagroda publiczności.

 
Informacja na podst.

www.filmpolski.pl
Joomla Extensions powered by Joobi