MENU


Filip Bajon

Reżyser
Filmy:
Kamerdyner
Panie Dulskie

 

Jeden z najwybitniejszych scenarzystów i reżyserów współczesnego kina polskiego. Jest absolwentem wydziału prawa na UAM, które ukończył w 1970 r. Cztery lata później uzyskał dyplom na wydziale reżyserii łódzkiej PWSFTviT. Swój pierwszy film fabularny pt. „Powrót” zrealizował w 1977 r. i otrzymał za niego Złotą Kamerę, nagrodę dla najlepszego debiutanta. Prawdziwy sukces odniósł dopiero dwa lata później, kiedy nakręcił głośny film „Asria dla atlety”. Film został obsypany nagrodami na festiwalach krajowych i zagranicznych a nazwisko Bajona zaczęło być znane nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Artysta oprócz kina zajmuje się literaturą. Jest autorem kilku powieści i opowiadań. Za wydaną w 1971 r. powieść „Białe niedźwiedzie nie lubią słonecznej pogody” otrzymał prestiżową nagrodę im. Wilhelma Macha. Bajon odnosi sukcesy również jako reżyser teatralny. Do największych jego osiągnięć w tej dziedzinie należą inscenizacje „Płatonowa” Czechowa w krakowskim Teatrze Starym oraz „Szaleństwa Jerzego III” Benneta w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Od kilu lat Filip Bajon jest szefem studia filmowego „Dom”.

Nagrody:

2019 KAMERDYNER – Orzeł (Polska Nagroda Filmowa) Nominacja w kategorii: Najlepszy film

2019 ROJST – Orzeł (Polska Nagroda Filmowa) Nominacja w kategorii: Najlepszy filmowy serial fabularny

2018 KAMERDYNER – Toruń (Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Tofifest”) „Złoty Anioł” w konkursie filmów polskich „From Poland”

2018 KAMERDYNER – Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) – Srebrne Lwy

2018 KAMERDYNER – Chicago (Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce) – Nagroda Specjalna Jury

2014 Odznaczenie Złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

2002 Odznaczenie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

1996 – nagroda Specjalna Jury Zdobywca za film Poznań 56 (1996).

1981 – Nagrody Główne – Srebrne Lwy Gdańskie III Nagroda za film Wahadełko (1981). 1980 – Nagrody Główne – Srebrne Lwy Gdańskie I Nagroda za film Wizja Lokalna 1901 (1980).

1979 – Brązowe Lwy Gdańskie Najlepszy debiut reżyserski (1979) za film Aria dla atlety (1979).

 

Informacja na podst.:
www.filmweb.pl www.filmpolski.pl
Joomla Extensions powered by Joobi