MENU


Arkadiusz Gołębiewski

Reżyser, wydawca
Filmy:

Historia Kowalskich
Kwatera Ł
Solidaruchy z Rakowieckiej

 

 

Polski reżyser, producent oraz scenarzysta filmowy. Ukończył studia na PWSFTViT w Łodzi na Wydziale Operatorskim i Realizacji TV. Debiutował w 1998 roku, jako reżyser w fabularyzowanym dokumencie „Jam jest Maryse Boticelise”, a jako autor zdjęć w 1999 roku, w obrazie fabularnym „4 w 1” w reż. Wenenty Nosul. Jego twórczość obejmuje przede wszystkim filmy dokumentalne. W swoich najnowszych obrazach skupia się na powojennej historii polski. Do najgłośniejszych filmów w jego reżyserii należą „Rozbity kamień”, „Sny stracone, sny odzyskane”, „Historia Kowalskich”, „Kwatera Ł” oraz „Dzieci kwatery Ł”. Jest także pomysłodawcą oraz twórcą Festiwalu Filmów Dokumentalnych NNW. Podczas festiwalu prezentowane są filmy poruszające tematykę powojennej historii polski. Pokazują one rolę polskiego podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem w latach 1944-1989. W trakcie festiwalu odbywają się nie tylko projekcje filmowe, ale także spotkania i dyskusje ze świadkami historii, naukowcami oraz twórcami. W ramach wydarzenia miejsce mają również koncerty oraz spektakle teatralne. Jest także autorem projektu edukacyjnego „Nakręć dziadka komórką”, realizowanego w Polsce oraz zagranicą.

 

Nagrody:

2006  Nominacja – Emmy: Najlepsza reżyseria programu dokumentalnego za film Dzieci Biesłanu (2005)

2016 „Filmowy Ziemowit” w kategorii „Twórca filmowy” 6. Przeglądu Filmów Edukacyjnych „Człowiek w poszukiwaniu wartości” w Kielcach.

2015 Toruń (Festiwal Sztuki Faktu) III Nagroda w kategorii filmu dokumentalnego.

2014 Łódź (Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu”) Nagroda Łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz za „zwrócenie uwagi na nierozwiązane problemy polskiej historii”.

2010 Niepokalanów (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów) I Nagroda w kategorii: film dokumentalny za „ukazanie straszliwych konsekwencji jakie ponosiły polskie rodziny ratujące Żydów przed zagładą z rąk niemieckich zbrodniarzy”.

 

Informacja na podst.:
www.filmpolski.pl www.filmweb.pl




Joomla Extensions powered by Joobi