MENU

 

 Śmierć rotmistrza Pileckiego

  film fabularny 

24.09 |10:00 Kopernik
25.09 |10:00 Kopernik
27.09 |10:00 Kopernik

 

 

Mimo długich miesięcy bicia i torturowania podczas brutalnych przesłuchań nie udało się złamać więźnia… Skatowany rotmistrz Witold Pilecki jest teraz ledwie cieniem dumnego oficera, lecz nadal nie poddaje się...

 

Informacja o filmie:

czas trwania: 85 min.
gatunek: Dramat
produkcja: Polska
premiera: 15 maja 2006 (świat)
reżyseria: Ryszard Bugajski
scenariusz: Ryszard Bugajski

Opis: Mimo długich miesięcy bicia i torturowania podczas brutalnych przesłuchań nie udało się złamać więźnia… Skatowany rotmistrz Witold Pilecki jest teraz ledwie cieniem dumnego oficera, lecz nadal nie poddaje się. I nie chce przyznać w pokazowym procesie, że szpiegował na rzecz obcego mocarstwa i planował zamachy na wysokich urzędników państwowych. Wie, że nie wyjdzie już na wolność, do końca jednak stara się osłaniać innych oskarżonych i pozostać wiernym temu, co uważał za najważniejsze: Bogu, Honorowi, Ojczyźnie.

Pilecki uchodzi za jednego z najodważniejszych i najwierniejszych żołnierzy, jakich wydała II Rzeczpospolita. W czasie wojny 1920 roku odznaczył się w walkach z bolszewikami o Wilno. Po klęsce wrześniowej kontynuował walkę w szeregach Polskiego Państwa Podziemnego. We wrześniu 1940 roku dobrowolnie pozwolił Niemcom aresztować się podczas łapanki i wywieźć do Auschwitz. Celem było zdobycie informacji o obozie oraz zorganizowanie w nim konspiracji. Pilecki przebywał tam ponad dwa lata, planując także zbrojne uwolnienie więźniów. Po ucieczce z obozu wziął udział w powstaniu warszawskim. Los rzucił go następnie do Włoch, gdzie rotmistrz dołączył do II Korpusu Polskiego generała Andersa. Stąd wyruszył w swoją ostatnią podróż - do komunistycznej Polski.

Dramat Ryszarda Bugajskiego stanowi rekonstrukcję trzech najbardziej tragicznych lat życia Witolda Pileckiego. Akcja rozgrywa się w Warszawie, na sali sądowej, w zawilgoconych podziemiach więzienia przy ulicy Rakowieckiej, w strasznych pokojach przesłuchań, gabinetach sędziego i prokuratora, wreszcie w celi oskarżonego. Sam rotmistrz swoje śledztwo określał jako bardziej okrutne niż pobyt w Oświęcimiu. W 1948 roku został skazany na karę śmierci i stracony. Nieznane jest nawet miejsce jego pochówku. Do roku 1989 wszelkie informacje o dokonaniach i losie Pileckiego podlegały w PRL ścisłej cenzurze. Dopiero w 1990 r. został on zrehabilitowany. 

www.strefaimprez.pl

www.filmweb.pl

www.polskalokalna.pl
Joomla Extensions powered by Joobi