MENU

 

 Lekcja martwego języka

  film fabularny

 25.09 | 19:00  Kopernik

 

 

Galicja, ostatnie miesiące I wojny światowej. Młody porucznik c.k. ułanów, Alfred Kiekeritz ze względu na zaawansowaną gruźlicę przesunięty zostaje na tyły frontu. W galicyjskim miasteczku Turka pełni funkcję komendanta punktu etapowego...

 

Informacja o filmie:

czas trwania: 1 godz. 36 min.
gatunek: Obyczajowy, Psychologiczny
premiera:  7 września 1979
produkcja: Polska
reżyseria: Janusz Majewski
scenariusz: Janusz Majewski


 

 Opis: Galicja, ostatnie miesiące I wojny światowej. Młody porucznik c.k. ułanów, Alfred Kiekeritz (w tej roli Olgierd Łukaszewicz) ze względu na zaawansowaną gruźlicę przesunięty zostaje na tyły frontu. W galicyjskim miasteczku Turka pełni funkcję komendanta punktu etapowego. Dostaje pokój w obskurnym żydowskim hotelu, w którym jest jedynym gościem. Nie czuje się tu jednak dobrze. Męczą go ataki kaszlu, gorączka, doskwiera nuda i razi prymitywizm otaczających go warunków i ludzi. Kiekeritz jest bowiem estetą, a przynajmniej za takiego się uważa. Ma świadomość, że jego życie dobiega końca i w tych ostatnich chwilach pragnie nadać mu jakiś sens. Kolekcjonuje dzieła sztuki, które odsyła do swej matki mieszkającej w Grazu. Zatrzymuje sobie jedynie miniaturową kopię Diany Efeskiej, bogini łowów, którą znalazł w zgliszczach dworu. Od codzienności ucieka w swoje zainteresowania: fascynację symbolizmem, sztuką, ale i śmiercią. Mimo tych sadystycznych skłonności Alfred, choć dowodził plutonem egzekucyjnym, nikogo jeszcze nie zabił. Pewnego dnia podczas polowania Kiekeritz dostrzega w lesie zbiegłego rosyjskiego jeńca. Znów czuje, że ma boską władzę nad życiem innego człowieka…

Z klasą nakreślony portret galicyjskiego miasteczka w przededniu I wojny światowej. Janusz Majewski fenomenalnie uchwycił moment odchodzenia w przeszłość wieku XIX, który skończyć się miał europejską rzezią, upadkiem imperiów oraz ideałów…

 




Joomla Extensions powered by Joobi