MENU

 

Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny

 film fabularny

 26.09 | 19:00  Kopernik


  

Przepiękna historia miłości ostatniego króla z dynastii Jagiellonów, Zygmunta Augusta (Jerzy Zelnik) do litewskiej szlachcianki Barbary Radziwiłłówny (Anna Dymna), która później została jego żoną...

 

Informacja o filmie:

czas trwania: 1 godz. 29 min.
gatunek: Dramat historyczny
premiera:  14 marca 1983 (Polska) 14 marca 1983 (świat)
produkcja: Polska
reżyseria: Janusz Majewski
scenariusz: Janusz Majewski, Halina Auderska


 

Opis: Przepiękna historia miłości ostatniego króla z dynastii Jagiellonów, Zygmunta Augusta (Jerzy Zelnik) do litewskiej szlachcianki Barbary Radziwiłłówny (Anna Dymna), która później została jego żoną. 

Polska, druga połowa XVI wieku. Państwo Polskie sprzymierza się z coraz innymi mocarstwami i uczestniczy w kolejnych wojnach. Król Zygmunt August, żonaty z bezpłodną Habsburżanką, stara się przebywać jak najdalej od królewskiego zamku na Wawelu. Podczas jednej z wypraw na Litwę poznaje piękną i zmysłową Barbarę z rodu Radziwiłłów. Zakochuje się w niej, do tego stopnia, ze jest gotów ją poślubić, zwłaszcza że zostaje wdowcem. Temu małżeństwu sprzeciwia się jego matka, królowa Bona, krewka Włoszka, nadal mająca silną pozycję na dworze królewskim.

Znakomita gra aktorów, wspaniałe stroje i wnętrza wiernie oddające atmosferę polskiego dworu królewskiego połowy szesnastego wieku oraz charakterystyczna dla polskiego kina lat osiemdziesiątych plastyka kina, to tylko jedne z wielu zalet tego wybitnego dzieła Janusza Majewskiego.

 
Joomla Extensions powered by Joobi