MENU

 

 Róża

  film fabularny

 21.09 | 19:00  Teatralna
 27.09 | 20:30  Teatralna
 30.09 | 19:30  Kopernik
Akcja filmu rozgrywa się zaraz po zakończeniu II Wojny Światowej na Mazurach. Jest to opowieść o dramatycznych losach mieszkańców tego regionu...

 

róża

Informacja o filmie:

czas trwania: 1 godz. 38 min.
gatunek: Dramat
premiera:  3 lutego 2012 (Polska) 9 czerwca 2011 (świat)
produkcja: Polska
reżyseria: Wojciech Smarzowski
scenariusz: Michał Szczerbic

Opis: Akcja filmu rozgrywa się zaraz po zakończeniu II Wojny Światowej na Mazurach (północno-wschodnia część Polski). Jest to opowieść o dramatycznych losach mieszkańców tego regionu, którzy dla nowej władzy stali się ludźmi drugiej kategorii, niegodnymi udziału w budowie nowej wspaniałej rzeczywistości. Oczami polskiego oficera AK oglądamy więc tragiczną walkę o życie i honor, narodu skazanego na zagładę przez dwa nacjonalizmy.

Lato 1945. Tadeusz, były żołnierz AK, któremu wojna zabrała wszystko i niczego nie oszczędziła, wędruje przez Mazury. Dociera do wdowy po niemieckim żołnierzu, którego śmierci był świadkiem. Mieszkająca sama w dużym gospodarstwie Róża przyjmuje Tadeusza chłodno, pozwala przenocować. Tadeusz odwdzięcza się za gościnę pomocą w obejściu. Róża, choć się do tego nie przyznaje, potrzebuje czegoś więcej – przede wszystkim ochrony przed szabrownikami,  którzy nachodzą jej gospodarstwo. Stopniowo Tadeusz poznaje przyczyny jej samotności … Na tle krajobrazu wyniszczonego przez wojnę, gdzie nadzieja stała się narzędziem propagandy, między dwojgiem ludzi z odległych światów rodzi się miłość… niemożliwa?

„Róża" to film niezwykle poruszający i ważny, zarówno ze względu na dramatyzm losów głównych bohaterów, jak i z uwagi na ukazanie w pełnym świetle fragmentu polskiej historii najnowszej, z którym nigdy dotąd nie zmierzono się w tak otwarty sposób.

Reżyserem „Róży” jest jeden z najlepszych współczesnych reżyserów polskich – Wojciech Smarzowski, twórca m.in. „Wesela” oraz „Domu Złego”. W rolach głównych wystąpili  znakomici aktorzy – Marcin Dorociński oraz Agata Kulesza.

 
Joomla Extensions powered by Joobi