MENU


Autsajder

Kinopałac Teatralna18.10 | 19:50
Kinopałac Teatralna20.10 | 21:00

Akcja filmu rozgrywa się w Polsce w 1981 roku, w czasie stanu wojennego, który był odpowiedzią władz komunistycznych na sukces i społeczną popularność Solidarności. Na mocy decyzji wojskowej junty kierowanej przez generała Jaruzelskiego czołowi działacze Solidarności...

Informacja o filmie:

сzas trwania: 93 min.
gatunek: historyczny, dramat społeczno-polityczny
premiera: 2018 (Polska)
produkcja: Polska
reżyseria: Adam Sikora;
scenariusz: Adam Sikora
muzyka: Tymoteusz Bies

Kup bilet

Opis: Akcja filmu rozgrywa się w Polsce w 1981 roku, w czasie stanu wojennego, który był odpowiedzią władz komunistycznych na sukces i społeczną popularność Solidarności. Na mocy decyzji wojskowej junty kierowanej przez generała Jaruzelskiego czołowi działacze Solidarności zostali internowani, a pozostali zaczęli organizować ruch oporu wobec komunistycznej przemocy.
Bohaterem filmu jest dwudziestoletni Franek mieszkający w Mikołowie, małym miasteczku na Górnym Śląsku. Poznajemy go w kilku wprowadzających scenach jako typowego autsajdera, sytuującego się poza społecznymi problemami, okazującego ostentacyjny brak zainteresowania wydarzeniami politycznymi. Żyje w własnym świecie, w którym istotna jest sztuka i dziewczyna. W jego postawie widać rodzaj młodzieńczej niedojrzałości.

Jego przyjaciel Beno, sprawia wrażenie bardziej dojrzałego. Uważa, że są takie sytuacje w życiu narodu wobec których nie można zachować neutralności. Franek nie podziela tej opinii. W czasie wizyty Beno pozostawia w pokoju Franka tajemniczą, szarą paczkę.

Pewnego wieczora Franek zasiedział się nieco dłużej niż zazwyczaj u dziewczyny a wracając do domu natrafia na patrol milicyjny. W trakcie rutynowej kontroli milicjanci zauważają plamy po farbie na kurtce Franka, sugerujące powiązania z antyrządowymi napisami na ścianach domów. Franek wyrywa dokumenty i ucieka przed milicjantami. Bezskutecznie...

Film porusza problem postaw w czasie stanu wojennego, przywołuje i unaocznia ten dramatyczny moment historii Polski. Film skupia się na losie jednostki wplątanej przypadkowo w polityczną maszynerię. Jest jednak filmem, który próbuje przywołać zapomnianą już grozę tamtego czasu, przypomnieniem dramatycznej walki w obronie ideałów Solidarności.

Informacja na podstawie:
FilmPolski.pl
Filmweb.pl
Joomla Extensions powered by Joobi