MENU


Wigilia na Syberii

Kinopałac Teatralna15.10 | 10:00
Kinopałac Teatralna16.10 | 10:00
Kinopałac Teatralna18.10 | 18:00

Polscy patrioci walczący o wyzwolenie Rzeczpospolitej spod rosyjskiej okupacji skazywani byli przez carat na śmierć lub wieloletnie zesłanie w głąb Azji. W mroźnych krainach pracowali w nieludzkich warunkach, bardzo często umierając z dala od Ojczyzny...

Informacja o filmie:

сzas trwania: 15 min.
gatunek: historyczny, dokumentalno-fabularyzowany;
premiera: 2017 (Polska)
produkcja: Polska
reżyseria: Marek Brodzki
scenariusz: Marek Brodzki

Kup bilet

Opis: Polscy patrioci walczący o wyzwolenie Rzeczpospolitej spod rosyjskiej okupacji skazywani byli przez carat na śmierć lub wieloletnie zesłanie w głąb Azji. W mroźnych krainach pracowali w nieludzkich warunkach, bardzo często umierając z dala od Ojczyzny. Każdy dzień był walką o przetrwanie, każdy dzień był trudny, ale najtrudniejsze z pewnością były święta Bożego Narodzenia... Ten wyjątkowy czas na Syberii miał zupełnie inny smak... Cóż bowiem było? Kawałek czarnego chleba, herbata, cukier dzielony na kartce... Znacznie mocniej bolała też wówczas samotność i oderwanie od Polski.
Na cykl edukacyjny „Polska niepodległa – Historia w ożywionych obrazach” składa się dziesięć ekranizacji wybranych dzieł malarskich i grafik, przedstawiających wydarzenia oraz postacie związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzięki pracy wybitnych twórców na ekranie ożywają m.in.: Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej, bohaterowie Powstania Styczniowego, szwoleżerowie z czasów Księstwa Warszawskiego, rewolucjoniści z 1905 roku, a także Józef Piłsudski na czele podległych mu oddziałów strzeleckich, które dały początek Legionom.
Widzowie mają niepowtarzalną okazję, aby „wejść” do wnętrza obrazu, przyjrzeć się jego bohaterom, usłyszeć ich rozmowy, a także poznać kontekst historyczny, w jakim znajdowała się Polska tuż przed momentem, kiedy wszyscy bohaterowie zastygli zamknięci w klatce czasu i ramie malarskiego dzieła.

Informacja na podstawie:
pl.wikipedia.org
FilmPolski.pl
Filmweb.pl
Joomla Extensions powered by Joobi