MENU


Wejście strzelców Józefa Piłsudskiego do Kielc

Kinopałac Teatralna15.10 | 10:00
Kinopałac Teatralna16.10 | 10:00
Kinopałac Teatralna18.10 | 18:00

Wybuch I wojny światowej rozbudził nadzieje Polaków na odbudowę swojego państwa. Marzenia klku pokoleń Polaków miały szansę się ziścić. Konflikt trzech zaborców był idealną okazją, by Polska mogła podjąć walkę o swój niepodległy, państwowy byt...

Informacja o filmie:

сzas trwania: 16 min.
gatunek: historyczny, dokumentalno-fabularyzowany;
premiera: 2017 (Polska)
produkcja: Polska
reżyseria: Marek Brodzki
scenariusz: Marek Brodzki

Kup bilet

Opis: Wybuch I wojny światowej rozbudził nadzieje Polaków na odbudowę swojego państwa. Marzenia klku pokoleń Polaków miały szansę się ziścić. Konflikt trzech zaborców był idealną okazją, by Polska mogła podjąć walkę o swój niepodległy, państwowy byt. Na czele oddziałów strzeleckich stanął Józef Piłsudski i wkroczył na teren zaboru rosyjskiego. Niewielka grupa strzelców dała początek Legionom Polskim. W roku 1918 Piłsudski został Naczelnikiem Państwa, a Rzeczpospolita po 123 latach niewoli wróciła na mapy Europy i świata.
Marszałek Piłsudski tak mówił o Kielcach: „Kielce są dla mnie czem pierwszy uśmiech ukochanej, czem pierwszy promień rannego brzasku”.
Na cykl edukacyjny „Polska niepodległa – Historia w ożywionych obrazach” składa się dziesięć ekranizacji wybranych dzieł malarskich i grafik, przedstawiających wydarzenia oraz postacie związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzięki pracy wybitnych twórców na ekranie ożywają m.in.: Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej, bohaterowie Powstania Styczniowego, szwoleżerowie z czasów Księstwa Warszawskiego, rewolucjoniści z 1905 roku, a także Józef Piłsudski na czele podległych mu oddziałów strzeleckich, które dały początek Legionom.
Widzowie mają niepowtarzalną okazję, aby „wejść” do wnętrza obrazu, przyjrzeć się jego bohaterom, usłyszeć ich rozmowy, a także poznać kontekst historyczny, w jakim znajdowała się Polska tuż przed momentem, kiedy wszyscy bohaterowie zastygli zamknięci w klatce czasu i ramie malarskiego dzieła.

Informacja na podstawie:
pl.wikipedia.org
FilmPolski.pl
Filmweb.pl
Joomla Extensions powered by Joobi