MENU


Patrol powstańczy

Kinopałac Teatralna15.10 | 10:00
Kinopałac Teatralna16.10 | 10:00
Kinopałac Teatralna18.10 | 18:00

Powstanie styczniowe 1863 roku było najdłuższym i najbardziej dramatycznym zrywem patriotycznym w historii Polski. Mimo upadku i rosyjskich represji, stało się ono ważnym elementem w umacnianiu patriotyzmu kolejnych pokoleń Polaków...

Informacja o filmie:

сzas trwania: 16 min.
gatunek: historyczny, dokumentalno-fabularyzowany;
premiera: 2017 (Polska)
produkcja: Polska
reżyseria: Marek Brodzki
scenariusz: Marek Brodzki

Kup bilet

Opis: Powstanie styczniowe 1863 roku było najdłuższym i najbardziej dramatycznym zrywem patriotycznym w historii Polski. Mimo upadku i rosyjskich represji, stało się ono ważnym elementem w umacnianiu patriotyzmu kolejnych pokoleń Polaków. Było przełomowym, pokoleniowym doświadczeniem dla setek tysięcy Polaków, dając im siłę do walki o wolną Polskę podczas I wojny światowej i odbudowy Niepodległej w 1918 roku. Jednym z artystów, który podejmował temat powstania, był, uczestniczący w nim malarz Maksymilian Gierymski. Film opowiada o jednym z epizodów powstania uwiecznionych na obrazie.
Na cykl edukacyjny „Polska niepodległa – Historia w ożywionych obrazach” składa się dziesięć ekranizacji wybranych dzieł malarskich i grafik, przedstawiających wydarzenia oraz postacie związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzięki pracy wybitnych twórców na ekranie ożywają m.in.: Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej, bohaterowie Powstania Styczniowego, szwoleżerowie z czasów Księstwa Warszawskiego, rewolucjoniści z 1905 roku, a także Józef Piłsudski na czele podległych mu oddziałów strzeleckich, które dały początek Legionom.
Widzowie mają niepowtarzalną okazję, aby „wejść” do wnętrza obrazu, przyjrzeć się jego bohaterom, usłyszeć ich rozmowy, a także poznać kontekst historyczny, w jakim znajdowała się Polska tuż przed momentem, kiedy wszyscy bohaterowie zastygli zamknięci w klatce czasu i ramie malarskiego dzieła.

Informacja na podstawie:
pl.wikipedia.org
Filmweb.pl
Joomla Extensions powered by Joobi