MENU


Jan Sobieski pod Wiedniem

Kinopałac Teatralna09.10 | 10:00
Kinopałac Teatralna10.10 | 18:00

Cykl edukacyjny „Historia w ożywionych obrazach” jest próbą przedstawienia kluczowych momentów historii Polski w formie filmowo „ożywionych” obrazów klasyki polskiego malarstwa historycznego...

Informacja o filmie:

сzas trwania: 12 min.
gatunek: dokumentalny-fabularyzowany
premiera: 2016
produkcja: Polska
reżyseria: Marek Brodzki
scenariusz: Marek Brodzki

Opis: Cykl edukacyjny „Historia w ożywionych obrazach” jest próbą przedstawienia kluczowych momentów historii Polski w formie filmowo „ożywionych” obrazów klasyki polskiego malarstwa historycznego.
Obraz z 1883 roku przedstawia scenę z września 1683, kiedy to połączone wojska polskie i cesarskie pod wodzą króla Jana III Sobieskiego odniosły wiekopomne zwycięstwo nad tureckimi wojskami dowodzonymi przez wezyra Kara Mustafę. Król Jan III Sobieski postanowił o tym fakcie powiadomić papieża Innocentego XI. Na obrazie Jan Matejko pokazuje moment wręczenia listów do papieża, u stóp króla widzimy turecką chorągiew, która wraz z listem została wysłana do Rzymu.
Również sam obraz Jan Matejko postanowił podarować papieżowi Leonowi XIII w czasach sobie współczesnych, z okazji dwusetnej rocznicy wiktorii wiedeńskiej, jako dar od narodu polskiego. Do dzisiaj obraz ten (o wymiarach 4,5 na 9 metrów) jest eksponowany w Muzeum Watykańskim w Rzymie, przypominając o udziale polskiego oręża w powstrzymaniu tureckiej ekspansji w XVII wieku.

 

Informacja na podstawie:
www.filmpolski.pl
www.filmweb.pl
Joomla Extensions powered by Joobi