MENU


Carowie Szujscy na Sejmie Warszawskim

Kinopałac Teatralna09.10 | 10:00
Kinopałac Teatralna10.10 | 18:00

Cykl edukacyjny „Historia w ożywionych obrazach” jest próbą przedstawienia kluczowych momentów historii Polski w formie filmowo „ożywionych” obrazów klasyki polskiego malarstwa historycznego. Obraz z 1892 roku przedstawia...

Informacja o filmie:

сzas trwania: 13 min.
gatunek: dokumentalny-fabularyzowany
premiera: 2016
produkcja: Polska
reżyseria: Marek Brodzki
scenariusz: Marek Brodzki

Opis: Cykl edukacyjny „Historia w ożywionych obrazach” jest próbą przedstawienia kluczowych momentów historii Polski w formie filmowo „ożywionych” obrazów klasyki polskiego malarstwa historycznego.
Obraz z 1892 roku przedstawia mało znany w historii Polski akt hołdu cara Wasyla IV Szujskiego, który wraz z braćmi pokłonił się polskiemu królowi Zygmuntowi III Wazie po klęsce wojsk rosyjskich w bitwie pod Kłuszynem z 4 lipca 1610 roku. Było to zdarzenie bez precedensu, wielki triumf Rzeczypospolitej, która odzyskała ważną strategicznie, utraconą w 1514 roku twierdzę Smoleńsk.
Hołd Wasyla Szujskiego na całe wieki stał się solą w oku kolejnych carów Rosji, którzy dążyli do zatarcia wszelkich śladów tego wydarzenia i zniszczenia dokumentujących je pamiątek. Niechęć do pamiętania aktu upokorzenia Rosji przez Polskę do dziś jest przedmiotem żywej dyskusji.
Jan Matejko dwukrotnie podejmował ten temat – po raz pierwszy jako 15-letni, początkujący malarz i powtórnie rok przed śmiercią, kiedy namalował olejny szkic obrazu, który ożywiamy w tym filmie.

Nagrody:

2017
JAN MATEJKO „CAROWIE SZUJSCY NA SEJMIE WARSZAWSKIM” w HISTORIA W OŻYWIONYCH OBRAZACH
Houston (WorldFest Independent Film Festival) Bronze Remi

Informacja na podstawie:
www.filmpolski.pl
www.filmweb.pl
Joomla Extensions powered by Joobi