MENU


Historia Kowalskich

Kinopałac Teatralna 11.10 | 10:00Kinopałac Teatralna 16.10 | 17:30

Na przykładzie tragicznej historii rodziny Kowalskich zamordowanych przez SS za pomoc Żydom, twórcy filmu podejmują próbę rekonstrukcji życia typowego polskiego miasteczka oraz kreślą obraz stosunków polsko-żydowskich..

Informacja o filmie:

сzas trwania: 70 min.
gatunek: dokumentalny (fabularyzowany)
premiera: 18 września 2009 (świat)
produkcja: Polska
reżyseria: Maciej Pawlicki, Arkadiusz Gołębiewski
scenariusz: Maciej Pawlicki, Arkadiusz Gołębiewski
muzyka: Marcin Pospieszalski

 

 

Opis: Na przykładzie tragicznej historii rodziny Kowalskich i innych rodzin zamordowanych przez niemieckie oddziały SS za pomoc Żydom, twórcy filmu podejmują próbę rekonstrukcji życia typowego polskiego miasteczka oraz kreślą obraz stosunków polsko-żydowskich w latach okupacji. Relacje naocznych świadków tamtych wydarzeń przeplatają się w filmie z fragmentami inscenizowanymi. We wspomnieniach krewnych osób pomordowanych ta hitlerowska zbrodnia wciąż wywołuje silne emocje.

Polska i Ukraina były jedynymi krajami w Europie, gdzie Niemcy za pomoc udzieloną Żydowi karali śmiercią całe rodziny. Miejscem akcji filmu jest wieś Ciepielów koło Radomia. W tym typowym, przedwojennym polskim miasteczku, żyły w symbiozie społeczności polska i znacznie liczniejsza – żydowska. Mimo różnic kulturowych i wyznaniowych rodziły się wielkie przyjaźnie i miłości. Sąsiadów łaczyły dobre relacje, choć zdarzali się oczywiście konflikty i nieporozumienia.

6 grudnia 1942 roku stał się jednym z najczarniejszych dni w historii tej wioski. Niemieccy żandarmi, którzy zaledwie kilka tygodni wcześniej w opustoszałym majątku Ciepielów utworzyli posterunek, rankiem zorganizowali obławę na rodziny Kowalskich, Obuchiewiczów, Skoczylasów i dwie rodziny Kosiorów. Dowodzeni przez Carla Bruno esesmani za ukrywanie Żydów spalili żywcem 34 Polaków. Bronisława i Adam Kowalscy za udzielenie pomocy żydowskim sąsiadom zapłacili najwyższą cenę: zginęli wraz z pięciorgiem swoich małych dzieci.

  

Informacja na podstawie:
www.filmweb.pl
www.filmpolski.pl
Joomla Extensions powered by Joobi