MENU


Podwójne życie Weroniki

Kinopałac Kopernik 16.10 | 18:00

Tego samego dnia, o tej samej godzinie przychodzą na świat dwie dziewczynki. Jedna w Krakowie, druga we fransuskim Clermont – Ferrant. Otrzymują takie same imiona, mają takie same zainteresowania artystyczne i są podobne jak dwie krople...

Informacja o filmie:

сzas trwania: 98 min
gatunek: dramat
premiera: 6 października 1991 (Polska), 15 maja 1991 (świat)
produkcja: Francja, Norwegia, Polska
reżyseria: Krzysztof Kieślowski
scenariusz: Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Piesiewicz
muzyka: Zbigniew Preisner

 

Kup bilet

 

Opis: Tego samego dnia, o tej samej godzinie przychodzą na świat dwie dziewczynki. Jedna w Krakowie, druga we fransuskim Clermont – Ferrant. Otrzymują takie same imiona, mają takie same zainteresowania artystyczne i są podobne jak dwie krople wody. Nic o sobie nie wiedząc, czują się ze sobą związane... Veronique i Weronika nie wiedzą o sobie nawzajem. Obie są utalentowane muzycznie, obie też mają kłopoty ze zdrowiem.

Weronika mieszka w małym miasteczku, śpiewa w chórze. Nęka ją przeczucie, że jest z kimś w niezwykły sposób spokrewniona. Dziewczyna opuszcza swojego przyjaciela Antka i wyjeżdża do Krakowa. Bierze udział w przesłuchaniach i próbach chóru. Podczas manifestacji na krakowskim rynku Weronika spostrzega w autokarze wiozącym francuskich turystów dziewczynę, która wygląda identycznie jak ona. Nie dochodzi między nimi do spotkania, Francuzka odjeżdża fotografując manifestantów. Weronika wygrywa konkurs muzyczny. Podczas jej pierwszego występu w filharmonii, jej śpiew urywa się, a ona pada na scenę i umiera. W tym samym czasie Veronique zaczyna odczuwać stratę jakiejś bliskiej osoby. Dowiedziawszy się o swojej chorobie serca postanawia zrezygnować ze śpiewu. W szkole, w której uczy muzyki, spotyka Aleksandra, lalkarza i autora bajek dla dzieci. Dziewczyna odbiera tajemnicze telefony, a potem serię przesyłek -sygnałów od kogoś, kto pragnie nawiązać z nią kontakt. Podąża ich śladem do Paryża.

 

Nagrody:

2010 – Złota Kaczka
Najlepszy reżyser filmów nagradzanych na wielkich światowych festiwalach Krzysztof Kieślowski.

1992 – NSFC
Najlepszy film zagraniczny.

1991
- Złota Palma
Najlepsza aktorka Irène Jacob.
- Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI)
Najlepszy film Krzysztof Kieślowski.
- Nagroda Jury Ekumenicznego
Nagroda główna Krzysztof Kieślowski.
-Nagroda Publiczności/ Plebiscyt Publiczności
Najlepszy film Krzysztof Kieślowski.

 

Informacja na podstawie:
www.filmweb.pl
www.filmpolski.pl
Joomla Extensions powered by Joobi