MENU


Przypadek

Kinopałac Kopernik 14.10 | 18:00

Film pokazuje trzy potencjalne losy jednego człowieka, Witka Długosza, trzy hipotetyczne życiorysy jednej osoby, zależne wyłączne od przypadku. W pierwszej sekwencji Witek usiłuje zdążyć na pociąg do Warszawy i od tego zależą jego dalsze losy...

Informacja o filmie:

сzas trwania: 112 min.
gatunek: dramat, psychologiczny, polityczny
premiera: 10 stycznia 1987 (Polska), 10 stycznia 1987 (świat)
produkcja: Polska
reżyseria: Krzysztof Kieślowski
scenariusz: Krzysztof Kieślowski
muzyka: Wojciech Kilar

 

Kup bilet

 

 

Opis: Zrealizowany w 1981 roku „Przypadek” trafił na polskie ekrany dopiero po sześciu latach, w zupełnie innej atmosferze. Jak się wtedy okazało, film Kieślowskiego nie epatował tonem oskarżenia, przeciwnie – można w nim było dostrzec rezygnację z politycznej doraźności.

Film pokazuje trzy potencjalne losy jednego człowieka, Witka Długosza, trzy hipotetyczne życiorysy jednej osoby, zależne wyłączne od przypadku. W pierwszej sekwencji Witek usiłuje zdążyć na pociąg do Warszawy i od tego zależą jego dalsze losy. Jeśli zdąży, spotka w pociągu starego działacza komunistycznego, który wciągnie go w orbitę władzy. Jeśli potrąci na peronie sokistę, to nie tylko nie zdąży, lecz zostanie jeszcze ukarany, a przez to dołączy do opozycji politycznej. W trzecim wariancie spotyka na peronie znajomą dziewczynę, co skończy się ślubem i wyborem apolitycznej kariery naukowca. Wszystkie warianty mają finał na lotnisku Okęcie, skąd Witek ma odlecieć za granicę. Jednak strajki w kraju (lato 1980 rok) udaremniają odlot w wariancie pierwszym i drugim, w trzecim Witek odlatuje, by..

 

Nagrody:

1987
- Brązowe Lwy Gdańskie.
Najlepsza główna rola męska (1980, 1981, 1982-89) Bogusław Linda.
- Najlepszy scenariusz (1980, 1981, 1982-89) Krzysztof Kieślowski.
- Moskwa (MFF) – nagroda Stowarzyszenia Filmowców Radzieckich.

 

Informacja na podstawie:
www.filmweb.pl
www.filmpolski.pl
Joomla Extensions powered by Joobi