Inka 1946
„Inka 1946” to opowieść o mordzie sądowym dokonanym na niespełna 18-letniej Danucie Siedzikównie, pseudonim „Inka” sanitariuszce i łączniczce w V Brygadzie Wileńskiej AK dowodzonej przez majora Zygmunta Szendzielorza „Łupaszkę”...
Informacja o filmie:
сzas trwania: 85 min.
gatunek: spektakl telewizyjny
premiera: 22.01.2007
produkcja: Polska
reżyseria: Natalia Koryncka-Gruz
scenariusz: Wojciech Tomczyk
muzyka: Paweł Szymański
Opis: „Inka 1946” to opowieść o mordzie sądowym dokonanym na niespełna 18-letniej Danucie Siedzikównie, pseudonim „Inka” sanitariuszce i łączniczce w V Brygadzie Wileńskiej AK dowodzonej przez majora Zygmunta Szendzielorza „Łupaszkę”.
13 lipca 1946 roku „Inka” zostaje wysłana przez dowódców z misją do Gdańska. Ma dostarczyć zaopatrzenie medyczne dla szwadronu. Na skutek zdrady byłej łączniczki „Łupaszki”, Reginy, 20 lipca 1946 roku, „Inka” wpada w ręce funkcjonariuszy komunistycznej bezpieki. Zostaje umieszczona w gdańskim więzieniu jako więzień specjalny. Mimo brutalnego śledztwa dziewczyna nie ujawnia żadnych istotnych informacji. Rozpoczyna się krótka, ledwo trzygodzinna rozprawa. Na podstawie fałszywych i absurdalnych oskarżeń, składanych przez często zastraszonych świadków, „Inka” zostaje oskarżona o nakłanianie do rozstrzelania dwóch funkcjonariuszy UB podczas jednej z akcji jej oddziału. 3 sierpnia 1946 roku zapada wyrok: śmierć.
„Inka” odmawia napisania prośby o ułaskawienie, w więziennym grypsie prosi jedynie: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”.
Wyrok wykonano, a ciało „Inki” zakopano w bezimiennym dole i przykryto płytami chodnikowymi. W roku 2014 szczątki zamordowanej przez komunistycznych okupantów sanitariuszki odnalazł specjalny zespół poszukiwawczy Instytutu Pamięci Narodowej. Zespołem kieruje prof. Krzysztof Szwagrzyk, ktory gościł na 2 PNFP w roku 2013.
28 sierpnia 2016 w Gdańsku, w 70 rocznicę śmierci, odbył się pogrzeb „Inki”, w którym uczestniczyli najwyżsi przedstawiciele państwa polskiego z prezydentem Andrzejem Dudą na czele.
Nagrody:
2007 - Krajowy Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru TV „Dwa Teatry”
Nagroda Pawłowi Szymańskiemu za muzykę za muzykę do przedstawienia.
2016
Orzeł (Polska Nagroda Filmowa) Nominacja w kategorii: Najlepszy film dokumentalny.
Informacja na podst.:
www.filmweb.pl
www.filmpolski.pl