MENU


Ida

fabularny
Kinopałac Teatralna 
 11.10. | 21.30
Kinopałac Kopernik
 17.10. | 19.30
Kinopałac Teatralna 
 18.10. | 20.30
Anna jest w nowicjacie, jako sierota umieszczona w klasztorze pod opieką zakonnic. Matka przełożona namawia ją, by przed święceniami odwiedziła swoją ciotkę, jedyną żyjącą krewną. Ciotka opowiada Annie o jej rodzicach i losach rodziny. Wyznaje jej, że Anna jest żydówką...

Ida

 

 

Informacja o filmie:

сzas trwania: 1 godz. 20 min.
gatunek: fabularny, dramat
premiera: 25 października 2013 (Polska), 30 sierpnia 2013 (świat)
produkcja: Dania, Polska
reżyseria: Paweł Pawlikowski
scenariusz: Paweł Pawlikowski i Rebecca Lenkiewicz
muzyka: Kristian Eidnes Andersen

 

 

Opis: Anna jest w nowicjacie, jako sierota umieszczona w klasztorze pod opieką zakonnic. Matka przełożona namawia ją, by przed święceniami odwiedziła swoją ciotkę, jedyną żyjącą krewną. Ciotka opowiada Annie o jej rodzicach i losach rodziny. Wyznaje jej, że Anna jest żydówką. Decydują pojechać do miejscowości Piaski, gdzie mieszkali dziadkowie i rodzice Anny jeszcze przed wojną. W czasie wojny rodzina była przechowywana przez polskich sąsiadów, ale Wanda podejrzewa, że zostali zabici przez sąsiada. Chce się dowiedzieć dlaczego to zrobił i gdzie są ich ciała. W ich rodzinnym domu mieszka teraz syn tego sąsiada, Feliks. Utrzymuje on, że nie wie gdzie jest jego ojciec ale Wanda, sędzia w stalinowskich czasach za pomoc swoich metod wydobywa od niego informacje. Jego ojciec przeprowadził się do innego miasta oddalonego o 60km. Kobiety decydują się tam jechać W drodze do miasta biorą na stopa młodego chłopaka. Jest nim Lis, który jedzie grać koncert na urodzinach miasta. Kobieta znajduje Szymona w szpitalu. Jest stary i chory. Pamięta żydowską rodzinę, matkę Anny, Różę. Anna jest do niej bardzo podobna. Odnajdują chorego sąsiada, Wanda przepytuje mężczyznę ale załamuje się przy pytaniu o małego chłopca imieniem Tadzio. Anna domyśla się że chodzi o chłopca ze zdjęcia i że jest on synem Wandy. Do hotelu przychodzi Feliks i zawiera umowę z Anną. Pokaże gdzie ich krewni są pochowani w zamian za odrzucenie roszczeń do domu i spokój dla ojca. Anna przysłuchuję się jak zespół Lisa gra na potańcówce Rodzi się namiastka uczucia pomiędzy młodymi. Jednak Anna wraca do klasztoru, choć nie przyjmuje ślubów. Wanda próbuje prowadzić swoje dotychczasowe życie jednak nadużywa alkoholu i wybiera destrukcyjny model kontaktów z mężczyznami. W końcu popełnia samobójstwo. Anna przyjeżdża na pogrzeb Wandy. Spotyka znowu Lisa. Dobrze się czują razem i spędzają razem noc. Lis sądzi, że Anna z nim zostanie, kiedyś się pobiorą będą mieli dzieci. Ale Anna wychodzi rano. Opuszcza miasto, idzie drogą, swoją drogą.

 

Nagrody:

2013 - Warszawa (Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej) - Nagroda dla najlepszego pełnometrażowego filmu fabularnego
2013 - Londyn (London Film Festival) - Grand Prix
2013 - Warszawa (Warszawski Festiwal Filmowy) - Grand Prix i Nagroda Jury Ekumenicznego uzasadnienie jury
2013 - Toronto (Toronto International Film Festival) - Nagroda FIPRESCI
2013 - Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych; od roku 2012 Gdynia Film Festival) - Don Kichot, Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, Nagroda Sieci Kin Studyjnych, Lokalnych i Nagroda Dziennikarzy oraz Grand Prix (Wielka Nagroda Jury "Złote Lwy")

 

 

Opis na podst. www.filmpolski.pl

Kadry z filmu: www.filmweb.pl

 
Joomla Extensions powered by Joobi