MENU


Wystawa „Jan Nowak-Jeziorański. Misja: Polska”

W zabytkowej Kamienicy Królewskiej we Lwowie, zwanej również Małym Wawelem, otwarto wystawę poświęconą Janowi Nowakowi - Jeziorańskiemu. Trudno wyobrazić sobie piękniejsze i bardziej dostojne miejsce, niż renesansowe podwórko.

Zebranych gości przywitała konsul Katarzyna Sołek, która zauważyła, że otwarcie wystawy jest już trzecim spotkaniem z polską Legendą, z Nowakiem-Jeziorańskim: filmem otwarcia był „Kurier” Władysława Pasikowskiego; w ramach „Lekcji historii w kinie” młodzież zapoznała się również z tym filmem. Katarzyna Sołek wyraziła nadzieję, że wystawa będzie inspirująca.

W imieniu gospodarza Lwowskiego Muzeum Historycznego przywitała zebranych Pani Hałyna Skoropadowa. W swoim przemówieniu zaznaczyła, że wystawa jest poświęcona ważnej postaci polskiej historii XX i XXI wieku, której credo brzmiało „codzienna praca może być synonimem patriotyzmu i wielkiej miłości do swego kraju”.

Współtwórcą wystawy jest Mariusz Urbanek z Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Ossolińskich we Wrocławiu, autor książki „Jan Nowak. Biografia opowiadana”. Gość opowiedział zebranym życiorys polskiego bohatera, zwracając również uwagę na ostatni lata życia Jeziorańskiego. W 1989 roku Jan Nowak przyjechał po raz pierwszy po II wojnie światowej do Polski. Bronisław Geremek, szef Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego  powiedział wówczas w Sejmie, że dzięki temu, że Nowak-Jeziorański działał daleko na Zachodzie, Polacy mieli wówczas wolny Sejm.

Wystawę otwarto uroczyście w 2014 roku we Wrocławiu w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Po pięciu latach, 8 października 2019 roku, dotarła do Lwowa. Ekspozycja powstała dzięki decyzji legendarnego kuriera o przekazaniu swojego archiwum Zakładowi im. Ossolińskich.

Zdjęcia: Witalij Hrabar
Joomla Extensions powered by Joobi