MENU


Recital Ewy Błaszczyk

Aktorka i pieśniarka Ewa Błaszczyk była gościem 5 Przeglądu Pod Wysokim Zamkiem. Każdy, kto zetknął się z jej twórczością ma swój własny obraz artystki. Dla wielu osób jest świetną aktorką teatralną i filmową, ale dla sporej grupy pozostaje przede wszystkim pieśniarką, która porusza widza wyśpiewaną poezją.

Ewa Błaszczyk wykonała piosenki do słów Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Jana Wołka, Jacka Kleyffa, Wojciecha Młynarskiego i Jacka Janczarskiego. Podczas koncertu słyszeliśmy piosenki z repertuaru Marleny Dietrich, Stanisława Soyki, Ryszarda Riedla i Jacka Kleyffa. Ewa Błaszczyk wystąpiła z zespołem, artystce towarzyszyła córka Marianna Janczarska.

Recital „Pozwól mi spróbować jeszcze raz" przygotowany dla Teatru Studio, odbył się w ramach 5 Przeglądu Pod Wysokim Zamkiem, jednocześnie imprezę zadedykowaliśmy nauczycielom, którzy dziś obchodzą swoje święto. Z okazji Dnia Nauczyciela życzenia nauczycielom z całego Lwowskiego Okręgu Konsularnego złożył kierownik wydziału współpracy z Polakami na Ukrainie Marian Orlikowski.

Aktorka Ewa Błaszczyk długie lata występowała m.in. w kabarecie „Pod Egidą”, jest laureatką wielu prestiżowych nagród i uczestniczką Przeglądów Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz przeglądów poezji śpiewanej. Od wielu lat kojarzona jest z działalnością społeczną – jest założycielką fundacji Akogo? oraz inicjatorką Kliniki BUDZIK - pierwszego w Polsce szpitala dla dzieci po ciężkich urazach mózgu, przebywających w śpiączce. Klinika działa przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka.

Na tegorocznym 5 Przeglądzie Ewę Błaszczyk można zobaczyć w roli szefowej stacji telewizyjnej Oktawii w filmie „Planeta singli”.

Remigiusz Grzela pisał w recenzji spektaklu , że Ewa Błaszczyk opowiada swój los piosenkami. Recital „Jest o działaniu, o pracy, o krzątaniu się w życiu, wreszcie o szukaniu sensu w tym, w czym go czasem dostrzec najtrudniej. Biografia Ewy Błaszczyk jest doskonale znana – śmierć męża, choroba córki, walka o jej życie, później walka o jej prawo do leczenia, o jakość tego życia, o zrozumienie, że człowiek w śpiączce ma swój świat i swoje sny, w które nie potrafimy zajrzeć, działanie Fundacji Akogo (od A kogo to obchodzi?), budowa kliniki Budzik, w której wybudziło się już kilkanaścioro dzieci. Znana jest jej działalność artystyczna i społeczna. Jej bezkompromisowość wobec siebie samej. To wszystko przebija z tekstów, jakie wykonuje zarówno grając w przedstawieniach teatralnych jak i śpiewając recitale. W swoim nowym wokalnym projekcie śpiewa o tym, że świat nawet jak się kończy nadal jest piękny, że można znaleźć w nim sens. Bo są sens, logika i porządek”.

Tekst: Beata Kost

Zdjęcia: Igor Homycz
Joomla Extensions powered by Joobi